United Way – Manchester United fanpage

BBC: Manchester United otvoril diskusiu ohľadom výraznej inovácie Old Traffordu, ktorá by mohla navýšiť kapacitu štadióna na viac ako 80-tisíc miest. Telegraph, The Athletic: Manchester United niekoľkokrát otvoril diskusiu o novom kontrakte pre Paula Pogbu, progres vo vyjednávaniach však nie je.
BBC: Manchester United otvoril diskusiu ohľadom výraznej inovácie Old Traffordu, ktorá by mohla navýšiť kapacitu štadióna na viac ako 80-tisíc miest. Telegraph, The Athletic: Manchester United niekoľkokrát otvoril diskusiu o novom kontrakte pre Paula Pogbu, progres vo vyjednávaniach však nie je.

Klubový dres

Predchodca dnešného Manchestru United, historický celok Newton Heath hrával v rôznych farebných kombináciách. Najčastejšie to boli dresy so žlto-zelenými polovicami ktoré nosili v rokoch 1878 – 1892 a potom znovu v rokoch 1894 – 1896. Takéto dresy nosili hráči United ako vonkajšie na začiatku 90. rokov. Ďalšie dresy Newton Heath obsahovali bielo – červené štvrtiny v rokoch 1892 – 1894 a kompletne biele dresy nosili v rokoch 1896 – 1902.

Obidve tieto kombinácie nosili spolu s modrými trenírkami. V roku 1902 sa spolu s názvom klubu zmenili aj klubové farby. Manchester United potom začal hrávať v červených dresoch s bielymi trenírkami a čiernymi štulpňami. Najpamätnejšou výnimkou boli dresy vo finále FA Cupu v roku 1909 proti Bristolu City, keď hral Manchester v bielych dresoch s červeným písmenom “V“ na hrudi. Tento dizajn znovu používali v 20. rokoch pred tým, než opäť prešli na červené dresy. Pre sezónu 2009 – 2010 predstavil Manchester podobné dresy k stému výročiu štadiónu Old Trafford. Na zápasy vonku sú najčastejšie používanou kombináciou biele dresy s čiernymi trenírkami a bielymi štulpňami. Okrem toho sa používali aj rôzne iné farby vrátane modro-bielych pruhovaných dresov v rokoch 1903 -1916, celých čiernych v rokoch 1994, 2003 a 2007 alebo tmavo modrých s tenkými striebornými horizontálnymi pruhmi v roku 2000. Jedny z najslávnejších dresov, avšak krátko využívaných boli kompletne sivé dresy zo sezóny 1995 – 1996, od ktorých sa upustilo už po prvom zápase, v ktorom boli nasadené.

Počas prestávky v zápase so Southamptonom prehrával Manchester 0:3 a hráči si vymenili dresy za bielo – modrú tretiu sériu. United napokon prehrali 1:3. Podľa hráčov nebola sivá farba dostatočne viditeľná, čo viedlo k zlému výsledku. Ďalšou slávnou sériou dresov pre vonkajšie zápasy boli obojstranné dresy. Na jednej strane biele s čiernymi rukávmi a zlatou úpravou, na druhej strane zlaté s čiernou úpravou. Tieto dresy boli posledné od spoločnosti Umbro pred prechodom k firme Nike a pripomínali 100. výročie zmeny názvu klubu. Tretia séria dresov je tradične celá modrá na počesť dresov z víťazného finále Pohára európskych majstrov v roku 1968. Priamy odkaz na tento úspech majú dresy zo sezóny 2008 – 2009, ktorými si klub pripomenul 40. výročie zisku tejto európskej trofeje.

Výnimkou boli svetložlté dresy zo začiatku 70. rokov, vyššie uvedené modro-biele dresy z roku 1996, ktoré sú stále obľúbené u fanúšikov, a biele dresy s tenkými červenými horizontálnymi pruhmi z roku 2004. United tiež použil ako tretie dresy kompletne čiernu sadu v sezóne 1998 – 1999 a tmavo modrú s červenými bokmi, ale tieto farby boli používané ako tréningové. United do dnešného dňa používajú dresy s klubovými farbami – červená, biela a čierna.

História dresov od 70. rokov

Dlhoročného športového partnera, americkú značku Nike nahradila známa nemecká športová značka Adidas, ktorá vstúpila do spolupráce s Manchestrom United od sezóny 2015 – 2016. Červení diabli v tom čase uzatvorili najvyšší sponzorský kontrakt v histórii svetového futbalu. United a Adidas podpísali vzájomnú spoluprácu na 10 rokov v celkovej rekordnej hodnote 750 miliónov libier. Mimochodom Manchester United so značkou Nike vyhral 6 majstrovských titulov v Premier League, 6 trofejí v pohári FA Community Shield, 3 trofeje v Ligovom pohári EFL, trofej Pohára FA Cup, Pohár prestížnej Ligy Majstrov a Pohár FIFA Club World Cup.

Najnovšie komentáre