United Way – Manchester United fanpage

UEFA skrátila pôvodný dvojzápasový trest Aarona Wan-Bissaku v Lige majstrov po červenej karte zo zápasu proti Young Boys na jeden duel. Angličan tak môže nastúpiť už proti Atalante. Mirror: Jesse Lingard uvažuje nad januárovým odchodom z United, aby si zaistil viac herného času a tak zvýšil šance na nomináciu na MS 2022 v Katare.
UEFA skrátila pôvodný dvojzápasový trest Aarona Wan-Bissaku v Lige majstrov po červenej karte zo zápasu proti Young Boys na jeden duel. Angličan tak môže nastúpiť už proti Atalante. Mirror: Jesse Lingard uvažuje nad januárovým odchodom z United, aby si zaistil viac herného času a tak zvýšil šance na nomináciu na MS 2022 v Katare.

Deficit vo výške pol miliardy libier je dedičstvom rodiny Glazerovcov

Už dlho je známe, že Manchester United má na seba napísaný dlh vo výške okolo pol miliardy libier, ktorý musí zaplatiť potom, čo ho v roku 2005 kúpila americká rodina Glazerovcov.

Tieto pôžičky majú podľa dostupných informácií isté podmienky, podľa ktorých nemôže zisk klubu z Old Trafford klesnúť pod menej ako 65 miliónov libier počas 12 po sebe nasledujúcich mesiacov. Konkrétne sa má jednať o spis číslo 001-35627 podaný v Komisii pre cenné papiere a trhy v USA. Tento dokument vysvetľuje základné informácie o financiách resp. pôžičkách klubu. Manchester United dlhuje 175 miliónov libier za pôžičku od spoločnosti BofA Securities, predtým známej ako Bank of America Merrill Lunch. Dalších vyše 330 miliónov libier musí byť klubom krytých ako zabezpečené prioritné dlhopisy, čo je skutočný záväzok investorov. Deficit vo výške pol miliardy libier je dedičstvom rodiny Glazerovcov, ktorí súhlasili s osobitným ustanovením v zmluve o pôžičke, aby získali lepšie úrokové sadzby. V rámci tejto dohody nemôže spomínaný zisk klesnúť pod úroveň 65 miliónov libier počas 12 mesiacov. Kľúčovým slovom je tu EBITDA, čo znamená prevádzkový zisk spoločnosti pred odpočítaním úrokov z úročených záväzkov *(pôžičky, dlhopisy), daní, alebo amortizácie nehmotného majetku.

To znamená, že Manchester United každé tri mesiace vykazuje svoje najnovšie finančné výsledky investorom, pričom súčet ziskov musí byť minimálne vyššie spomínaných 65 miliónov libier, inak sú banky oprávnené proti klubu konať. O tejto situácii v klube na Old Trafford informoval aj lektor futbalových financií na University of Liverpool Kieran Maguire, ktorý uviedol: ,,Ak sa pozriete na trh a na to, ako sa zvyčajne požičiavajú peniaze, vždy budú existovať určité výhrady. V bežných podnikoch by nikto ani nežmurkol, ale medzi anglickými futbalovými klubmi je to vzácnosť. Väčšina tímov z Premier League je financovaná zo súkromných zdrojov – Roman Abramovič, Šejk Mansour, Fosun, alebo Tony Bloom. Mnoho z klubov má problémy so získaním tradičných pôžičiek, pretože polovici z nich hrozí vypadnutie. Za takýchto podmienok sa banky zdráhajú požičať peniaze. Manchester United je iný. Považujú ho za rovnako spoľahlivé investičné vyhliadky, ako sa dá očakávať. Majú pravidelný hotovostný tok, takže je to pre nich celkom atraktívna ponuka. Niektoré výhrady napriek tomu slúžia ako ochrana. V prípade Manchestru United je to iné, čo sa týka utrácania peňazí, pretože môžu byť akýmsi trestom za zlé použitie hotovosti, ktoré by konečných veriteľov mohlo znepokojiť.“

Aj z toho dôvodu Ed Woodward neraz verejne vyhlásil, že klub musí niesť zodpovednosť za využívanie svojich finančných zdrojov. Výroky predstaviteľov klubu a spomínaný bankový vzorec do seba dokonale pasujú. Pokiaľ Glazerovci neinvestujú do nákupu nových hráčov financie, ktoré z klubu zobrali na iné účely, tak je klub závislý len na vlastných zdrojoch, ktoré samozrejme využívajú aj Glazerovci na platenie iných podnikateľských aktivít. A to všetko na úkor Manchestru United, ktorý to spláca formou obrovských splátok ich úveru prevedeného na klub.

V tejto chvíli je potrebné poznamenať, že EBITDA na úrovni 65 miliónov libier nezahŕňa prestupy – keďže tie sa nezahŕňajú do odpisov, naopak zahŕňa platy hráčov. Nákupy hráčov sa zapisujú do účtovných záznamov. Mzdové náklady Manchestru United sú najvyššie v Premier League a to s rozpočtom klubu 332 miliónov libier ročne, nasleduje Manchester City (316 miliónov libier) a Liverpool (310 miliónov libier). Pomer platu ku obratu klubu je však na Old Trafford na úrovni 54%, čo je tretí najnižší výsledok v anglickej lige za Wolves s 53% a Tottenhamom s 39%. Táto pohodlná rovnováha medzi príjmami a mzdovými nákladmi je metódou, ktorú samotní Glazerovci chcú, aby v Manchestri United fungovala. Nikto v klube však zatiaľ otvorene nepopiera, že suma 65 miliónov libier nebude zohľadnená počas panujúcej pandémie koronavírusu. Za normálnych okolností však existuje len malá šanca, že United túto doložku porušia. Za posledné desaťročie bola najnižšia EBITDA klubu 92 miliónov libier, čo bolo v roku 2012. V minulej sezóne to bolo 186 miliónov libier.

Prvotné predpoklady tvrdia, že Manchester United kvôli koronavírusu stratil okolo 140 miliónov libier. Veď len straty tržieb počas jedného zápasu bez divákov sú okolo 4 miliónov libier. Na druhej strane by kvalifikácia United do prestížnej Ligy majstrov mala viesť k zvýšeniu výnosov o zhruba 100 miliónov libier, čo s úrokovými sadzbami od 2 do 4 percent zaisťuje bankám zo strany Manchestru United zisk. Klub má zároveň dobré vzťahy so svojimi veriteľmi, takže v takejto situácii treba počítať s nájdením iného riešenia. Keď spoločnosť United v roku 2010 porušila svoj úverový prísľub, banky reagovali zvýšením úrokovej sadzby zo 14,25% na 16,25%. Bude teda zaujímavé sledovať rozhodnutia klubu počas posledných dní prestupového obdobia. Vedenie si zároveň uvedomuje tlak zo strany fanúšikov, ale nepáči sa mu postoj médií, ktoré ho stavajú do svetla neschopného manažmentu.

Klub prostredníctvom hovorcu vydal aj oficiálne vyhlásenie: ,,Naša finančná štruktúra nám umožnila v priebehu rokov dôrazne a nepretržite podporovať investície do tímu a naďalej sme odhodlaní tento prístup podporovať. Pokračujeme v zvažovaní možností, ktoré by mohli posilniť náš tím, ale bolo by nezodpovedné ignorovať obrovský ekonomický dopad a neistoty, ktoré vytvára prevládajúca pandémia. Naše záväzky sú založené na príjmoch klubu pred odpismi, a preto vylučujú výdavky na prestupy.”

Spracovať tieto materiály bolo pre mňa veľmi náročné, ale na druhej strane bude o to viac zaujímavé sledovať, aký budú mať Glazerovci v nasledujúcom období postoj po fanúšikovských protestoch namierených voči nim. Je však pre mňa naozaj smutné, kam tento slávny klub títo ´bankstri´ doviedli. Majú vôbec Glazerovci záujem o futbalové úspechy Manchestru United? Chcú bojovať o najväčšie trofeje? Alebo im stačí vyrovnaná finančná réžia a garancia príjmov, ktorú im bohatá história a globálna značka Manchestru United prináša.

zdroj: UnitedWay.sk, The Athletic; foto: unitedinfocus.com

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram

Najnovšie komentáre